Rodinné vinařství

Vinotéka Olbramovice.

Na této stránce se dozvíte něco o dělení vín a navíc zde naleznete zajímavé informace týkající se odrůd vín které pěstujeme.

15.jpg
Bílé odrůdy vinné révy.
Johanniter

Johanniter je bílá středně raná interspecifická moštová odrůda, vyšlechtěná roku 1968 Johannesem Zimmermannem ve Vinařském institutu v německém Freiburgu jako kříženec odrůd Ryzlink rýnský × Freiburg 589- 54 (Seyve-Villard 12481 × Freiburg 153- 39 (Rulandské šedé × Chrupka bílá)). Odrůda není zapsána v Státní odrůdové knize České republiky. Je ale zapsána v Německu a Rakousku pod názvem Johanniter.

Veltlínské zelené

Patří ke starým odrůdám pocházejícím pravděpodobně z Itálie. Název Veltlín odkazuje k horské oblasti Valtellina v Itálii, nedaleko Švýcarských hranic. U nás se pěstuje na Moravě a to zejména na Znojemsku, Mikulovsku, Velkopavlovicku a Podluží. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941.

Vína jsou charakteristické jemnou vůní podobnou lipovému květu, chutí slabě hořkomandlovou, příjemné kyseliny a harmonické. Dříve se prodávala většina v mladém stavu (pod víchou). Jsou oblíbena k dennímu stolování. Ředěna vodou jako vinný střik utiší žízeň.

Rulandské bílé (Pinot blanc)
Rulandské bílé (Pinot blanc)

Odrůda, která vznikla z Rulandského šedého. Od roku 1941 do 1993 byla v Listině povolených odrůd zapsána jako Burgundské bílé, nyní je pojmenována podle Johana Rulanda, který se zasloužil o rozšíření Burgundského šedého v Německu. Vína zelenkavé barvy s aromatickými, ovocnými tóny s vůní jablek.

Tramín červený
Tramín červený

Předpokládá se, že pochází z jihovýchodní Evropy. Nedá se ale vyloučit původ z některých druhů divoké révy ve střední Evropě. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941. Víno je plné a vysoce aromatické. Velmi oblíbené je víno se zbytkovým cukrem. Pijí se jako aperitiv před obědem, ke sladkým desertům. Tramín je víno podávané jen v omezeném množství k významným příležitostem.

Veltlínské červené rané
Veltlínské červené rané

Nejstarší doklady pocházejí z horských oblastí Savojska a Švýcarska, ale rovněž z Dolního Rakouska. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1952. Víno je s nižším obsahem kyseliny a se slabším aroma. Používá se hlavně do směsí. Velmi rychle zraje, je vhodné ho pít mladé. Nemá nic společného s odrůdou Veltlínské zelené.

Modré odrůdy vinné révy.
Svatovavřinecké (Saint Laurent)

Odrůda se do dalších evropských zemí rozšířila z Francie. Jméno Saint Laurent (10.srpen) pochází pravděpodobně od raného dozrávání odrůdy v měsíci srpnu (neplatí v našem klimatu). V naší odrůdové knize je zapsána od samého počátku existence knihy, tedy od roku 1941.

Víno je červené barvy temného granátu někdy s fialovými odstíny. Z těžké půdy s ovocnými tóny vůně. Chuť plná u mladého vína neharmonická, později vyzrálá až agresivní s výraznou tříslovinkou. Svatovařinecké se hodí k tradiční českomoravské kuchyni. Víno je dobré i k těstovinám a výraznějším úpravám vepřového.

Rulandské modré či Burgundské (Pinot Noir)

Do Čech byla odrůda dovezena Karlem IV. ve 14. století. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1941. V současné době je vysoce ceněno na celém světě. Mutací z něj vzniklo Rulandské šedé a z toho poté Rulandské bílé.

Víno charakterizuje světlejší granátová barva, která v neplné sklence, jestliže se nahne na stranu, má okraj zlatově cihlovou barvu. Je to víno plné, jakostní, kořenité s hořkomandlovým tónem chuti. Dobré ročníky jsou vhodné k uskladnění, protože víno ležením v lahvích vyzrává, získává na kvalitě a stává se lahodně sametovým. Hodí se k jemným úpravám srstnaté zvěře a vůbec k červeným masům, jakož i k jemným, ušlechtilým poloměkkým sýrům.

Cabernet Sauvignon

Toto víno je nejoblíbenější odrůdou v oblasti Bordeaux, kde se o její rozšíření zasloužil v polovině 16.století známý kardinál Richelieu. Ve světě se stal nejmódnější z červených odrůd.

Vína mají vysoký obsah červeného barviva. Typické je černo-rybízové aroma, občas i s travnatou příchutí. Víno získává zráním na kvalitě. Proto jsou to zpravidla vína k dlouhodobému uložení a archivaci. Cabernet sauvignon je těžší víno s výraznou chutí a vůní, a tak se hodí k těžším jídlům, výborný ke zvěřině, ale i ke skopovému. A především k tvrdým tučným a modrým sýrům. Do Listiny povolených odrůd zapsána roku 1980.

Dornfelder

Tato odrůda vznikla křížením odrůd Helfensteiner a Heroldrebe v r.1955, v Lauffenu (Německo).

Víno se vyznačuje velmi tmavou, červeno-modrou barvou a ovocnou chutí. Jako barvířka vstupuje často do skladby scelovaných vín.

Rozděleni vín dle jakosti.
16.jpg
Stolní víno
Stolní víno

Víno nejnižší kvalitativní kategorie s cukernatostí od 11 do 14,9 ° ČNM (stupňů cukernatosti). Obsah minimálně 8,5 % alkoholu. Doslazuje se řepným cukrem. Tato vína nesmějí být označena názvem odrůdy, ani místem původu nebo jinými zavádějícími údaji. V chuti nevýrazné.

Jakostní víno
Jakostní víno

Vyšší kvalitativní kategorie s cukernatostí moštu mezi 15 až 18,9 ° ČNM a s vyšším obsahem extraktivních látek než u stolního vína. V chuti bývá středně plné. Doslazuje se řepným cukrem. Čím více bylo víno doslazeno tím více ztrácí vlastní odrůdový charakter a převládá chuť alkoholu.

Známkové víno
Známkové víno

Jakostní víno vyrobené scelováním vín několika odrůd podle předem dané receptury. Dobrá známková vína jsou oproti jakostním vínům plnější a vyváženější.

Víno s přívlastkem
Víno s přívlastkem

Nejvyšší kategorie vín vyrobených z nedoslazovaného moštu. Nesmí se doslazovat. Tato vína je možné vyrábět pouze z hroznů sklizených na vybraných viničních tratích. Dělí se do těchto kategorií:

Rozdělení vín dle obsahu cukru.
Sekty a šumivá vína.
Vína suchá

Obsahují max. 4g/l zbytkového cukru. Při vyšším obsahu kyselin může suché víno obsahovat 9g/l zbytkového cukru.

Vína polosuchá

Obsahují 4-12g/l cukru. Při vyšším obsahu kyselin může polosuché víno obsahovat 9-18g/l cukru.

Vína polosladká

Obsahují cukr v rozmezí 12 až 45 g/l.

Vína sladká

Jsou vína, která obsahují víc než 45 g/l cukru.

Sekty a šumivá vína